ShortGame 2020

Hej alle

 

Vintertid er tiden til at gøre resultatet af sidste års ShortGame op og gøre klar til at fordele mærkerne.

ShortGame er spillet i Seniorklubben de fleste mandage hvor Corona har tilladt det. For dameklubbens vedkommende var det i efteråret i forbindelse med en måneds kick-off og for kaninernes vedkommende afholdt vi det en ’sponsor-mandag’ i efteråret.

 

Mærker og præmier uddeles første gang vi er samlet alle sammen. For Seniorernes vedkommende vil det være i forbindelse med forårsturneringen, for dameklubbens vedkommende i forbindelse med en måneds kick-off og for kaninernes vedkommende når kaninklubben finder det formålstjenligt.

 

Der vil være mærke til de som har deltaget første gang i 2020, til de som har forbedret sig i forhold til 2019 (dvs. opnået en ny mærkestatus/farve) og for dameklubbens vedkommende vil de damer, som også har deltaget i Seniorernes turnering få mærke det sted, de har klaret sig bedst.

 

Hos Seniorerne er resultatet som følger

Damer

  1. plads Käthe Vibov                                                           55 point           

  2. plads Lis Askegaard Thorn                                            54 point           

  3. plads Annie Uldall og Åse Erringsøe Larsen               54 point

Herrer

    1.    plads Frank Rasmussen                                            66 point og overall vinder af Seniorernes turnering

    2.    plads  Leo Jensen                                                       64 point           

    3.    plads  Torben Graff                                                     62 point

 

Mærker som følger:

Bronze          Leo Jensen, Torben Graff, Finn Jensen, Palle Lindahl (Frank fik også Bronze sidste år)

Blå                Lis Askegaard Thorn, Annie Uldall, Aase Erringsøe Larsen, Anni Delfs, Lene Kristiansen, Uffe Vibov, Holger Karlshøj Nielsen, Poul Erik Rasmussen, Bent Bülow, Jan E. Olsen, Børge Erik Jensen (alle øvrige med scores i 50’erne fik samme mærke sidste år)

Lilla              Anne Risum Kamp, Birthe Dohn, Connie Olofsen, Lillian Frederiksen, Sonja Kristoffersen, Bodil Kjelde, Lis Stjernholm, Anne-Grethe Thorn, Kirsten B. Kristensen, Erik Nielsen, Karls E. Sørensen. Ole Jensen (alle øvrige med scores i 40’erne fik samme mærke sidste år)

Grøn              Marianne Lorenzen, Susanne Ricks, Hanne Nygaard, Vagn S. Hansen, Benny Berkowitz, Knud A. Juhl Andersen, Flemming Justesen, Just Kamp, Erik Haar, Poul Damgaard Jensen, Tom Wiedekamm, Allan Kragh, Lars Hartig (alle øvrige med scores under 40 fik samme mærke sidste år)

For damernes vedkommende er der 2 som har scoret bedre i dameklubben og derfor får sine mærker der.

 

I Dameklubben er resultatet som følger

  1. plads Thea Kaarslev                           68 point og samlet den bedste ShortGamer i 2020

  2. plads  Søs Friberg                               51 point

  3. plads Dinna Christensen                    46 point

 

Mærker som følger

Bronze          Thea Kaarslev

Blå                Søs Friberg Petersen

Lilla               Dinna Christensen, Eva Hansen og Susanne Schnor (Karin Hemmingsen fik samme mærke sidste år, Birthe Dohn får          mærke via Seniorerne)

Grøn              Anne-Lise Buron, Lotte Hansen, Tina Flagstad, Trine Andreasen, Lotte Kjær, Christa Ceré, Mette Sanddahl, Jytte Langebek, Bente Johansen, Inge Elbrønd, Kirsten Thorup, Anette Lindeskov Larsen, Helle Dioni, Kirsten Boyd og Else Weibel. (De der ikke er nævnt har fået eller får deres mærke via Seniorerne)

 

Hos kaninerne er resultat og mærker som følger (kun 5 deltagere)

  1. plads  Stig Bech Hansen                       43 point            lilla mærke

  2. plads  Jan Bahn                                     41 point            lilla mærke

desuden er der grønne mærker til Henning Hornhaver, Kaj Olsen og John Christiansen

 

Med venlig hilsen

Steen Ousted og Ole Jensen